Lista aktualności
Usuwanie skutków huraganu i gradobicia w Nadleśnictwie Jędrzejów
Od czterech miesięcy trwają w Nadleśnictwie Jędrzejów prace nad uprzątnięciem skutków huraganu i gradobicia z 14 lipca 2024 r.
W pierwszej kolejności leśnicy usuwali połamane i wywrócone drzewa oraz likwidowali lokalne niebezpieczeństwa z tym związane. Dotychczas pozyskano i zagospodarowano ponad 26 tys. m3 drewna głównie z wywrotów i złomów. Aktualnie trwają prace nad usuwaniem posuszu z zamarłych drzew głównie sosny, która masowo zamiera na skutek utraty aparatu asymilacyjnego po ekstremalnie silnym gradobiciu. Niestety zamieranie drzew występuje na bardzo dużej powierzchni i skutkować będzie silnymi cięciami w tym również zupełnymi. Szacuje się że do pozyskania jest ponad 50 tys. m3, a usuwanie skutków gradobicia może potrwać od dwóch do trzech lat. Drzewostany młodsze oraz uprawy i młodniki silnie uszkodzone przez grad, które obecnie nie zamierają całkowicie są monitorowane gdyż nie można podejmować pochopnych decyzji o ich uprzątnięciu. W przypadku silnego zamierania i zaobserwowania szkodników oraz wystąpienia silnego zagrożenia przeciwpożarowego wiosną przyszłego roku decyzje o usuwaniu podejmie specjalnie do tego powołana komisja kryzysowa po konsultacji z Zespołem Ochrony Lasu O. Radom. Na powierzchniach gdzie zostanie usunięty drzewostan już planowane jest ich odnowienie głównie sztuczne poprzez posadzenie nowego pokolenia lasu oraz z wykorzystaniem odnowień naturalnych. Leśnicy już podjęli działania aby zwiększyć produkcję sadzonek na szkółce w Mniszku tak aby zapewnić sadzonki do odnawiania klęskowych powierzchni i uzupełniać możliwe do wykorzystania odnowienia naturalne. W dostosowaniu do warunków siedliskowych głównie wprowadzana będzie sosna, świerk, brzoza olcha, ale również dęby, które wymagają 2-3 lat produkcji na szkółce.
Wiele wysiłku i kosztów wymagało naprawienie zniszczonych przez huragan i połamane i wywrócone drzewa ogrodzeń upraw, które chronią sadzonki przed zgryzaniem przez zwierzynę płową tj. sarny, jelenie i daniele, które występują w jędrzejowskich lasach. Obecnie takie zniszczone ogrodzenia pracownicy Zakładów Usług Leśnych wykonujący prace na zlecenie nadleśnictwa, naprawili przez wymianę słupków i siatki oraz uprzątnęli połamane gałęzie i konary tak aby posadzone drzewka mogły swobodnie rosnąć. Na szkółce leśnej w Mniszku naprawiono również uszkodzone przez wywrócone drzewa ogrodzenie szkółki.
Intensywne prace nad usuwaniem skutków megaburzy z 14 lipca br. będą kontynuowane do końca bieżącego roku oraz w 2025 roku w Leśnictwach Cierno, Caców, Oksa, Czarny Las i Bizorenda. W celu zapewnienia bezpieczeństwa w niektórych częściach ww. leśnictw będzie wprowadzany Okresowy Zakaz Wstępu do Lasu. Apelujemy o zwracanie uwagi na oznaczenia i tablice ostrzegawcze oraz o nie zbliżanie się do powierzchni na których trwają prace.