Asset Publisher Asset Publisher

Podsumowanie konsultacji społecznych - Moratorium Lasy Suchedniowskie

Wstępne omówienie uwag skierowanych w ramach konsultacji społecznych prowadzonych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu w związku z poleceniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 08.01.2024 r. dotyczącym wstrzymania/ograniczenia pozyskania drewna

 

  1. Informacja ogólna na temat konsultacji społecznych

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu prowadziła konsultacje społeczne aktualizacji obszarów objętych ograniczeniami w pozyskiwaniu drewna, wprowadzonych na mocy polecenia Ministra Klimatu i Środowiska z dn. 8 stycznia bieżącego roku na terenie Nadleśnictwa Suchedniów. Powyższe polecenie objęło dotyczyło powierzchni 4593,05 ha. Konsultacje odbywały się w dwóch turach:

I tura miała miejsce w dniu 28.06.2024 r., kiedy to zostało zorganizowane w Nadleśnictwie Suchedniów robocze spotkanie konsultacyjne interesariuszy związanych z obszarem objętym moratorium. W ramach spotkania zostały zaprezentowane oraz poddane dyskusji propozycje zagospodarowania i ochrony obszaru objętego poleceniem MKiŚ. Propozycje przedstawiła RDLP w Radomiu oraz strona społeczno-przyrodnicza. Szczegółowy protokół ze spotkania zostanie dołączony do ostatecznego raportu z konsultacji społecznych  

II tura miała miejsce w dniach 15 lipca – 4 sierpnia. Przedłużenie terminu konsultacji było możliwe na mocy polecenia, które MKiŚ wystosowało 13 czerwca br. W ramach drugiej tury konsultacji społecznych zamieszczono na stronie internetowej RDLP w Radomiu oraz Nadleśnictwa Suchedniów propozycję RDLP odnośnie dalszej ochrony i zagospodarowania obszaru objętego poleceniem MKiŚ z dnia 8 stycznia bieżącego roku, która została poddana konsultacjom.

  1. Wstępne podsumowanie liczbowe.

W ramach II tury konsultacji społecznych uruchomiona została skrzynka e-mail w której zbierano uwagi oraz wnioski. Przez cały czas trwania konsultacji przyjmowano również korespondencję wpływającą za pośrednictwem tradycyjnych środków komunikacji (poczta, doręczenie osobiste). Wszystkie uwagi skierowane do RDLP zarówno w I jak i II turze pozostają w mocy. Część wpływów zawierała załączniki lub też była podpisana przez więcej niż jedną osobę. W związku z powyższym przyjęto zasadę, że każdy podpis liczono jako odrębny wniosek (głos) w ramach konsultacji społecznych. Z tego też powodu ogólna liczba wniosków (głosów) jest wyższa niż liczba wpływów w ramach konsultacji społecznych. Poniżej zamieszczono tabelę przedstawiającą wstępne wyliczenie ilości wpływów oraz ilości wniosków (głosów). Należy zaznaczyć, że ze względu na trwający proces weryfikacji korespondencji ostateczne liczby mogą jeszcze ulec nieznacznej zmianie.

Ilość [szt.]

Wpłynęło bezpośrednio
na kancelarię RDLP

Poczta elektroniczna (e-mail)

Dostarczenie osobiste

RAZEM:

Ilość wpływów

104

1257

1

1362

Ilość wniosków (głosów) w ramach wpływu

243

2047

477

2767

 

  1. Charakter wniosków

Większość wniosków została przesłana przez osoby indywidualne. Część wniosków została nadesłana przez organizacje społeczne, firmy, przedsiębiorstwa i jednostki naukowe. Wnioski te można pogrupować w następujący sposób:

  1. Organizacje i stowarzyszenia przyrodnicze i ekologiczne.
  2. Organizacje i stowarzyszenia leśne.
  3. Przedsiębiorcy i przemysł – branża drzewna.
  4. Posłowie i senatorowie.
  5. Pozostałe (jednostki naukowe, przedsiębiorstwa, sołectwa, itp.)

Szczegółowe wyliczenie proporcji osób indywidualnych oraz organizacji wraz z wymienieniem organizacji biorących udział w konsultacjach społecznych zostanie przedstawione w ostatecznej wersji raportu z konsultacji społecznych.

  1. Treść wniosków

Większość wniosków miała charakter szablonowy i plebiscytarny, to znaczy negujący lub popierający ideę wprowadzenia moratorium w odniesieniu do gospodarki leśnej prowadzonej na terenie Nadleśnictwa Suchedniów. Przeprowadzone dotychczas analizy materiałów nadesłanych w ramach konsultacji społecznych pozwalają na pogrupowanie wniosków według następujących kategorii:

a) wnioski negujące ideę wprowadzenia moratorium, które częściowo popierały propozycję aktualizacji przedstawioną przez RDLP w Radomiu.

Wpłynęły w liczbie: 2154.

Wnioski najczęściej motywowano następującymi okolicznościami:

- wprowadzenie ograniczeń bez uprzednich konsultacji społecznych,

- wprowadzenie ograniczeń na wątpliwych przesłankach merytorycznych,

- negatywny wpływ na sytuację gospodarczą i rynek pracy w regionach objętych ograniczeniami,

- ograniczenie dostępności lasów,

- dobra ocena prowadzonej dotychczas gospodarki leśnej.

Pewna/nieliczna część wniosków w tej kategorii nie zawierała uzasadnienia.

b) Wnioski wyrażające aprobatę dla moratorium, a jednocześnie całościowo negujące propozycję aktualizacji przedstawioną przez RDLP

Wpłynęły w liczbie: 599.

Wnioski w tej grupie zawierały zwykle motywowano w następujący sposób:

- niewystarczające zapewnienie rygorów ochrony ekosystemów leśnych Nadleśnictwa Suchedniów w stosunku do propozycji MKiŚ zawartej w moratorium,

- konieczność wzmocnienia ochrony najcenniejszych drzewostanów przed „wycinką”

- konieczność ochrony terenów objętych moratorium jako części z 20% obszarów wyłączonych z gospodarki leśnej 

Większość wniosków w tej grupie miało charakter szablonowy.

c) Pozostałe wnioski (wnioski o charakterze zapytań merytorycznych oraz inne)

Wpłynęły w liczbie około 20

Wnioski zawierające się w tej grupie miały głównie charakter zapytań merytorycznych odnośnie propozycji RDLP. Zapytania odnosiły się do udostępnionych materiałów kartograficznych, a także dotyczyły wyjaśnień w kwestii przyjętych w projekcie RDLP metod ochrony i zagospodarowania obszarów objętych moratorium. Użyte przy liczbie 20 słowo „około” odnosi się do prowadzonych aktualnie analiz poszczególnych wniosków. W związku z czym liczba ta może jeszcze ulec zmianie do czasu opublikowania ostatecznego raportu. Należy tutaj również zaznaczyć, że niewielka liczbowo część wniosków była obarczona wadami o charakterze technicznym, które utrudniały lub uniemożliwiały ich prawidłowe odczytanie. 

  1. Podsumowanie

RDLP w Radomiu do dnia 16 września przygotuje szczegółowy raport z konsultacji. Częścią raportu będzie zestawienie uwag wraz z odniesieniem się do nich. Należy podkreślić, że jakkolwiek to RDLP prowadziła konsultacje aktualizacji obszarów objętych ograniczeniami, to jednak decyzję dotyczącą wprowadzenia ograniczeń w pozyskiwaniu drewna podjęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska i także  ministerstwo zdecyduje o  ich dalszym charakterze. Z tego względu rzeczowe odniesienie się do uwag skierowanych w konsultacjach RDLP będzie mogła przedstawić wyłącznie w zakresie propozycji obszarów, które zostały zaprezentowane w aktualizacji. Pozostałe uwagi zostaną przekazane do Ministra Klimatu i Środowiska.

Odwołując się do reguł prowadzenia konsultacji społecznych, należy zwrócić uwagę, że tego procesu nie można traktować jako plebiscytu, w którym rozstrzygnięcia zapadają na podstawie liczby oddanych głosów. Liczbę wniosków skierowanych w ramach konsultacji może być ew. miarą zainteresowania społecznego. Rola konsultacji społecznych to gromadzenie opinii użytecznych w procesach decyzyjnych. Jakkolwiek to jednostki organizacyjne Lasów Państwowych organizowały proces konsultacyjny, to jednak decyzje co do dalszego funkcjonowania tzw. moratorium podejmie Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Radom, dnia 25.08.2024 r.