Asset Publisher
Dary Świętokrzyskich Lasów
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk zapraszają 22 września na VII edycję imprezy edukacyjno-promocyjnej „Dary Świętokrzyskich Lasów”.
Pierwsza część to wielkie grzybobranie z leśnikami. Następnie od godziny 14 w Kielcach będzie miał miejsce Piknik z atrakcjami związanymi z promocją skarbów natury kryjących się w świętokrzyskich lasach. W programie – wyłonienie najlepszego grzybiarza, smaczna niespodzianka, muzyka myśliwska, pokazy sokolnicze i karate, leśne wystawy, atrakcje związane z leśnym pszczelarstwem i bartnictwem, jarmark artykułów z darów natury, konkursy z nagrodami!
Plenerowa impreza edukacyjno-promocyjna „Dary Świętokrzyskich Lasów" organizowana jest po raz siódmy przez świętokrzyskich leśników dla mieszkańców Kielc i regionu, a także turystów odwiedzających region oraz miłośników grzybobrania i innych darów lasów.
Wielkie grzybobranie
W niedzielę 22 września od wczesnego rana pod przewodnictwem świętokrzyskich leśników będzie miało miejsce wielkie grzybobranie. Busy rozwiozą uczestników do lasów nadleśnictw Daleszyce, Łagów i Zagnańsk. Zapraszamy również osoby, które przyjadą własnymi samochodami, rowerami lub przyjdą pieszo. Opiekę nad grzybiarzami będą sprawowali miejscowi leśnicy. Szczegółowe informacje w nadleśnictwach oraz RDLP w Radomiu.
Wyjazd z Kielc o godz. 8.00 z parkingu Kieleckiego Centrum Kultury, powrót około godz. 13 również na parking Kieleckiego Centrum Kultury.
Ze zbiorami zapraszamy na ul. Sienkiewicza w Kielcach/most nad Silnicą. Przewidziana prezentacja zbiorów, wybór najlepszego grzybiarza i nauka rozpoznawania grzybów. Czekają atrakcyjne nagrody!
Regulamin Darów Świętokrzyskich Lasów
Leśny piknik
Od godziny 14 na ul. Sienkiewicza w Kielcach oraz na scenie na moście nad Silnicą będzie miał miejsce Piknik z atrakcjami związanymi z promocją skarbów natury kryjących się w świętokrzyskich lasach.
Będzie smaczna niespodzianka z akcentami leśnymi – zupa grzybowa.
Leśnicy wraz z instytucjami partnerskimi przygotowali quizy i konkursy z nagrodami, atrakcje dla dzieci oraz wystawy prezentujące skarby świętokrzyskich lasów. Zorganizowany zostanie także jarmark artykułów z darów natury. Będzie można posłuchać leśnej i myśliwskiej muzyki oraz obejrzeć pokaz sokolniczy. Będzie także pokaz karate, który poprowadzi Mateusz Garbacz, leśnik – pasjonat tego sportu.
W programie (w godz. 14-16, scena na moście nad Silnicą):
- Podsumowanie efektów grzybobrania: prezentacja zbiorów, wybór najlepszego grzybiarza;
- Konkursy i quizy z nagrodami związane kampanią Lasów Państwowych „Dla lasu, dla ludzi” i akcją „Drewno jest z lasu”;
- Wystąpienie eksperta z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach dotyczące grzybów;
- Wystąpienie Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu;
- Prelekcje na temat wykorzystania leśnych ziół i darów lasu w codziennej kuchni
- Pokaz sokolniczy
- Pokaz karate przygotowany przez Konecki Klub Karate Kyokushin
- Koncert zespołu Trompes de Pologne – zespół przy Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie
Wydarzenia towarzyszące (w godz. 11-16, ul. Sienkiewicza):
- Prezentacja nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” – stoiska tematyczne dotyczące akcji „Drewno jest z lasu” realizowanej w ramach kampanii Lasów Państwowych „Dla lasu, dla ludzi”;
- Stoisko promocyjne dotyczące projektu rozwojowego Lasów Państwowych Zdrowa Żywność z Polskich Lasów w zakresie działań:
- „Pszczoły wracają do lasu”, na którym będzie można spróbować leśnych miodów i sił w dzianiu barci oraz porozmawiać z leśnikami – pszczelarzami;
- „Dobre z lasu” miejsce degustacji pyszności z dziczyzny, miodów oraz płodów runa leśnego pochodzących z polskich lasów;
- Prezentacja auta elektrycznego zakupionego w ramach projektu „Las energii” zorientowanego na rozwój elektromobilności i upowszechniania odnawialnych źródeł energii, stawiającym na bezpieczeństwo energetyczne i ochronę środowiska poprzez zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń;
- Wystawa grzybów przygotowana przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia”. Ponadto WSSE przygotuje stoisko gdzie będą udzielne porady profilaktyki chorób odkleszczowych;
- Stoiska wystawowe instytucji partnerskich (m.in. Polski Związek Łowiecki, Świętokrzyski Park Narodowy, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku);
- Jarmark świętokrzyskich producentów artykułów z darów natury – Sieć Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie.
Wstęp wolny – zapraszamy!! Czeka smaczna niespodzianka!
Organizatorzy: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk.
Partnerzy: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Urząd Miasta Kielce, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.
Patronat honorowy: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce.
Patronat medialny: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia, Radio EM.
Miejsce:
Lasy nadleśnictw: Daleszyce, Łagów i Zagnańsk (grzybobranie), Kielce, ul. Sienkiewicza/most nad Silnicą (piknik).
Termin:
22 września, godz. 8.00-16.00
Osoby do kontaktu:
Edyta Nowicka – RDLP w Radomiu
e-mail: edyta.nowicka@radom.lasy.gov.pl
telefon: 48 385 60 16, tel. kom. 604 579 388
Monika Karst – Nadleśnictwo Kielce
e-mail: monika.karst@radom.lasy.gov.pl
telefon: 41 335 63 87, tel. kom. 661 991 986
Andrzej Zagnieński – Nadleśnictwo Łagów
e-mail: andrzej.zagnienski@radom.lasy.gov.pl
telefon: 41 307 40 23, tel. kom. 519 350 510
Beata Harabin – Nadleśnictwo Daleszyce
e-mail: beata.harabin@radom.lasy.gov.pl
telefon: 41 317 19 68