Obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia przedstawiciele RDLP w Radomiu z dyrektorem Andrzejem Matysiakiem wzięli udział w obchodach 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbyły się przy budynku Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Warszawie.

W uroczystości uczestniczyli także minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, wiceministrowie Edward Siarka, Piotr Dziadzio i Jacek Ozdoba oraz reprezentanci wszystkich dyrekcji w kraju. Grupa Reprezentacyjna Służby Leśnej RDLP w Radomiu prezentowała również sztandar dyrekcji.

Obchody rozpoczęły się uroczystym przemarszem pocztów sztandarowych. Następnie zebrani uczcili pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego minutą ciszy. W dalszej kolejności głos zabrała minister Anna Moskwa, która w swoim przemówieniu przypomniała, że obecny budynek Ministerstwa Klimatu i Środowiska był jednym z miejsc walk powstańczych. Podkreśliła także, że „gdyby nie Powstańcy, nie było by wolnej Polski, nie byłoby nas”.

Z kolei w liście wystosowanym do uczestników uroczystości z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica zaznaczył, że „Jako leśnicy nie zapominamy, że wśród tych, którzy stanęli w pierwszym szeregu walki, byli również nasi przodkowie. Stanowili oni niezastąpionych sojuszników powstańców, posiadając odpowiednie wojskowe przeszkolenie oraz doskonałą znajomość otaczających Warszawę lasów”.

Na zakończenie uczestnicy obchodów złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod wmurowaną w ścianę budynku ministerstwa tablicą, upamiętniającą „walkę i męczeństwo pracowników leśnictwa i przemysłu drzewnego z okupantem niemieckim w latach 1939-1945”.

Uroczystościom towarzyszyła wystawa uzbrojenia i sprzętu wojskowego z okresu Powstania Warszawskiego.

Obchody przy gmachu Ministerstwa Klimatu i Środowiska odbywają się każdego roku. Budynek ten był bowiem „świadkiem” ważnych wydarzeń okresu okupacji niemieckiej. W czasie II wojny światowej mieściła się tu siedziba pułku grenadierów RONA (jednostka SS, w skład której wchodzili żołnierze Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej), który był odpowiedzialny za mordy na ludności cywilnej Warszawy. Pułk został rozbity przez powstańców na terenie Puszczy Kampinoskiej.

W Powstaniu Warszawskim wzięli udział także leśnicy. Nie tylko walczyli z bronią w ręku, ale też pełnili rolę przewodników po lasach Puszczy Kampinoskiej – wspomagali stacjonujących na terenie puszczy powstańców i pomogli tysiącom cywilów wydostać się z oblężonej przez Niemców Warszawy.